Temos: Medicina, sveikata, farmacija.
Detoksikacija Vilniuje – pirmas žingsnis gydant priklausomybę nuo alkoholio
Detoksikacija Vilniuje – su profesionalaus gydytojo priežiūra atliekamas gydymo procesas, kai yra atkuriama organizmo homeostazė. Detoksikacijos terminas, remiantis Kembridžo universiteto žodyno aiškinimu, reiškia procesą, kurio metu iš organizmo yra pašalinamos cheminės medžiagos.
Verta pabrėžti, kad detoksikacija tėra tik pirmas ir pats mažiausias žingsnis gydant priklausomybę nuo alkoholio, o iki tol žmogus išgyvena skirtingas elgesio keitimosi stadijas (pagal J. Prochaska ir C. DiClemente). Pradžioje būna problemos nesuvokimo stadija, kai dar nėra ketinimo keisti elgseną numatomoje ateityje. Šioje stadijoje daugelis žmonių nesuvokia arba nepakankamai aiškiai suvokia savo problemas. Vėliau pereinama į svarstymų stadiją. Šioje stadijoje suvokiama, kad problema egzistuoja, ir rimtai galvojama, kaip ją įveikti, tačiau dar nesiryžtama imtis veiksmų. Dažnai asmuo patiria dvejopus jausmus, vyrauja svarstymai „gerti“ ar „nebegerti“. Apsisprendimo ir pasiruošimo veikti stadija prasideda tada, kai žmogus nori greitai imtis veiksmų ir pakeisti situaciją bei planuoja, kad tai padarys per ateinantį trumpą laikotarpį. Nepaisant pastebimų nežymių pokyčių, bendra situacija išlieka labai panaši. Vėliau seka veiksmų stadija – tikri elgesio pokyčių veiksmai, kurie labiausiai pastebimi aplinkinių, bei prasideda palaikymo stadija, kuri apibrėžiama kaip besitęsiantis elgesio keitimas, aplinkinių (šeimos, darbovietės) palaikymas, paskatinimas išlaikyti pasiektą rezultatą.
Detoksikacija Vilniuje, Ąžuolyno klinikoje, pradėta taikyti nuo pat jos atidarymo, t. y. 2010 metų. Paslauga teikiama visą parą visiems norintiems, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar lyties. Detoksikacija atliekama tik Ąžuolyno klinikos stacionare, nes priešingu atveju nėra galimybės užtikrinti intensyvaus visą parą trunkančio paciento būsenos stebėjimo. Teikti pagalbą ne stacionare yra kontraindikuotina tuomet, jei yra laboratorinių kraujo rodiklių nuokrypių, nėra artimųjų palaikymo, yra gretutinių ūmių būsenų, anksčiau buvęs delyro epizodas, pasireiškę traukuliai, gretutiniai susirgimai, tokie kaip cukrinis diabetas, kvėpavimo sistemos patologija, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, kartu su alkoholiu vartotos kitos psichoaktyviosios medžiagos, vargino savižudiškos mintys. Priklausomai nuo alkoholio abstinencijos simptomų sunkumo, paciento ir jo artimųjų motyvacijos, taip pat yra galimybė gauti trumpalaikę 4 val. trunkančią stacionarią arba ambulatorinę detoksikaciją.
Abstinencijos stadijos ir simptomai
Kai kalbama apie alkoholio abstinencijos gydymą, turima omenyje, kad žmogus alkoholį vartoja jau ne tik žalingai, bet ir yra susiformavusi tiek psichinė, tiek fizinė priklausomybė. Tokiu atveju reiškiasi fiziologinių, elgsenos ir pažintinių reiškinių visuma, kai alkoholio vartojimas asmeniui yra daug svarbesnis negu kita veikla, kuri anksčiau turėjo didesnę vertę.
Reikšmingai sumažinus (nebūtinai visiškai nutraukus) alkoholio vartojimą, ima ryškėti lengvų simptomų stadija (6–8 val. tarpsnyje). Žmogus tuo metu dažniausiai skundžiasi sunkumu susikaupti, galvoti, akcentuoja galvos skausmą, pykinimą, pasitaiko vėmimas, pranyksta apetitas, ima ryškėti tremoras (kūno virpulys, drebėjimas), stipriai išreikštas nenumaldomas troškimas vartoti alkoholį toliau, siekis bet kokia kaina gauti alkoholio, stiprėja nerimas, didėja prakaitavimas (nepriklausomas nuo fizinės veiklos), kankina nemiga, emocinis labilumas, savikalta ir savigrauža, liūdna nuotaika.
Vėlesnė, vidutinių simptomų, stadija formuojasi 12–48 val. laikotarpiu po paskutinio alkoholio vartojimo momento. Ši stadija yra kur kas grėsmingesnė žmogaus sveikatai ir netgi gyvybei. Vyraujantys šios stadijos simptomai – tai didelis kraujo spaudimas, dažnas širdies plakimo dažnis, nemalonūs jutimai krūtinėje, neritmiška širdies veikla, aritmija, sunkumas kvėpuoti, jausmas, kad trūksta oro, itin stiprus prakaitavimas, kūno tremoras (drebulys) ir kt.
Vėliau, po 48–72 val., formuojasi sunkių simptomų stadija. Tai pati pavojingiausia stadija dėl galimų komplikacijų: delyro (baltosios karštinės), traukulių (alkoholio sukeltos epilepsijos) ir staigių širdies veiklos sutrikimų, galinčių baigtis net mirtimi. Literatūroje nurodoma, kad mirtingumas nuo alkoholinės abstinencijos su delyru siekia 3–5 proc. Šios stadijos metu asmuo būna sujaudinto elgesio, stokojantis adekvatumo, dezorientuotas (pradžioje laike, vėliau vietoje ir galiausiai net savyje), kraujo spaudimas esti itin aukštas, vargina labai dažnas širdies plakimas, stebimos haliucinacijos, pasitaiko viso kūno traukulių. Kai žmogus esti šioje stadijoje, jo gydymas turi būti tik stacionarus, intensyviai prižiūrimas gydytojų.
Detoksikacija Vilniuje – iš profesionalų rankų
Detoksikacija visada turi būti atliekama tik gydomosios medicinos išsilavinimą turinčio specialisto. Tai gali būti gydytojas psichiatras, gydytojas toksikologas, skubios medicinos pagalbos gydytojas.
Žmogus, atvykęs detoksikacijos į Ąžuolyno kliniką, čia gauna visą paketą paslaugų – paciento būsenos ištyrimą, tyrimus ir gydymo plano sudarymą bei jo vykdymą. Klinikoje vadovaujamasi naujausiais, mokslu grįstais gydymo metodais. Gydymo metu, atsižvelgus į būsenos sunkumą, yra skiriami įvairūs medikamentai, infuzijos (lašelinės), periodiškai pacientas vizituojamas gydytojo psichiatro. Be to, proceso metu yra teikiama psichoedukacija, šeimos konsultacijos, pacientas ir jo aplinka yra motyvuojami tolimesniam gydymuisi, atliekama pirminė reabilitacija. Pati detoksikacijos esmė – tai nutraukti kompulsyvų alkoholio vartojimą, išvengti komplikacijų: traukulių, delyro, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų ar net mirties.
Detoksikacija Vilniuje, Ąžuolyno klinikoje, trunka labai įvairiai. Tai priklauso nuo paciento simptomų sunkumo laipsnio, jo motyvacijos. Ambulatorinė detoksikacija dažniausiai trunka iki savaitės, o stacionari – kelias dienas. Būtina paminėti, kad visiškas organizmo fiziologijos atsistatymas, tiek psichinės, tiek fizinės būsenos, užtrunka apie tris savaites.
Kaip elgtis po detoksikacijos?
Baigus detoksikaciją, pacientas nebejunta alkoholio abstinencijai būdingų simptomų – stipraus potraukio išgerti, sumažėja nerimas, vidinė įtampa, normalizuojasi miego ir būdravimo režimai, atgaunamas apetitas, pranyksta tremoras, pagerėja bendra fizinė savijauta, stabilizuojasi psichikos būsena – emocijos tampa stabilios, nuotaika pagerėja, redukuojasi savižudybės grėsmė.
Tačiau po detoksikacijos būtinas tolimesnis gydymasis. Atsižvelgus į vyraujančią psichikos būseną, Ąžuolyno klinikoje gali būti teikiamas tęstinis tiek ambulatorinis, tiek stacionarus gydymas. Visais atvejais rekomenduojamas psichoterapinis gydymasis – tiek individuali, tiek grupinė psichoterapija, reguliarios šeimos konsultacijos, tęstinės psichiatro konsultacijos. Be to, esant indikacijoms, skiriamas medikamentinis gydymas.
Kalbant apie specializuotą medikamentinį alkoholio priklausomybės gydymą, gali būti skiriami medikamentai, kurie veikia keleriopai. Vieni jų slopiną potraukį alkoholiui veikdami per vadinamąją „atlygio sistemą“ (tai šiuo metu vienas dažniausiai skiriamų medikamentų, o jo poveikio esmė – nuslopinti teikiamą alkoholio poveikį, taip tartum pranyksta poreikis vartoti alkoholį toliau). Gali būti skiriamas aversiją sukeliantis vaistas, kuris rinkoje egzistuoja daugiau nei 60 metų, o Lietuvoje tai vienas plačiausiai skiriamų medikamentų. Tai alkoholio dehidrogenazės inhibitorius, kurio veikiamas žmogus, pavartojęs alkoholio, ima jaustis blogai – vargina karščio pojūtis, padažnėjęs širdies darbas, ryškėja nerimas, pykinimo jausmas.
Svarbu suprasti, kad alkoholio vartojimas dažniausiai yra antrinis, t. y. laiku negydytų, greta esančių nerimo (29,1%) ar nuotaikos (23,6%) sutrikimų, potrauminio streso sutrikimo (5,6%) pasekmė. Todėl gydant priklausomybę Ąžuolyno klinikoje didžiausias dėmesys yra skiriamas alkoholio vartojimo priežasčių išaiškinimui ir pacientui priimtinų problemos sprendimo būdų suradimui.
Asmuo, norintis gauti detoksikacinio gydymo paslaugas, turi atvykti į Ąžuolyno kliniką Vilniuje (Ąžuolyno g. 5A). Rekomenduojama iš anksto registruotis mobiliuoju telefonu +370 699 55 656.
Parengė: Vytautas Alekna
Ąžuolyno klinika Vilniuje
https://azuolynoklinika.lt/